Sala Terapeutyczna w naszej szkole

01.03.2020 

 

 

 

 

 

 

 

 

Od 17 lutego 2020 roku w Publicznej Szkole Podstawowej w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Osieku funkcjonuje Sala Terapeutyczna, która posłuży uczniom zarówno do pracy, nauki, jak i zabawy. Ceremonia otwarcia odbyła się 14 lutego. Uświetnili ją następujący goście: Burmistrz Miasta i Gminy w Osieku Pan Rafał Łysiak, Dyrektor Publicznej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Staszowie Pani Anna Kaczmarczyk, Pani Wicedyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Osieku Pani Ewelina Świątkiewicz-Maj oraz sponsorzy:

1. Przedstawiciele Grupy Azoty Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki „Siarkopol” S.A.;

2. Przedstawiciel FHU ŁUKNAT;

3. Przedstawiciel PHU „Zieliński”;

4. Pan Stanisław Glica - P.R.U. „Anti- Kor”;

5. Pani Sylwia Kopeć - Hurtownia Techsanit;

6. Pani Danuta Równiak - Dyrektor Placówki Partnerskiej AVIVA;

7. Pan Paweł Obara - przedstawiciel Rady Rodziców Zespołu Szkół im. Jana Paweł II w Osieku;

8. Pan Roman Makuła - Sklep Wielobranżowy w Osieku;

9. Przedstawiciel Sklepu Lewiatan w Osieku.

Sala ta powstała z inicjatywy pedagoga szkolnego p. Joanny Jur i zaangażowaniu p. Grażyny Łosin, p. Pauliny Glicy i p. Moniki Górskiej oraz przy ogromnym wsparciu ze strony dyrekcji szkoły: p. Małgorzaty Kunowskiej i p. Eweliny Świątkiewicz-Maj. Zaangażowaniem wykazali się również pracownicy obsługi pod kierunkiem Pana Andrzeja Dybusa.

Zgodnie z założeniem „Sala Terapeutyczna” miała być pomieszczeniem innym niż wszystkie w szkole. W jej wyposażeniu  jest zestaw tzw. elementów miękkich. Do projektu zostały włączone również elementy aromatoterapii oraz muzykoterapii (słuchanie dźwięków przyrody, śpiewu ptaków, odgłosu lasu itp.).  Podłoga w tym pomieszczeniu jest wyłożona wykładziną z zielonej sztucznej trawy.   

Niezwykłe znaczenie ma kolorystyka pomieszczenia, a szczególnie przewaga koloru zielonego. Wg chromoterapii kolor zielony jest jedynym kolorem, który można stosować bez ograniczeń. Do jego stosowania nie ma żadnych przeciwwskazań. Jest znany z działania relaksacyjnego i łagodzącego. Harmonizuje i zapewnia równowagę w organizmie. Ma charakter stabilizujący, odprężający i uspokajający. Utrzymuje energię fizyczną i psychiczną w wewnętrznej harmonii. Kolor zielony posiada fundamentalne znaczenie dla całego systemu nerwowego i w naturalny sposób niweluje stany irytacji i pobudzenia.

Koncepcja „Sali Terapeutycznej” odnosi się również do psychologii prenatalnej, dlatego też  zostały zamontowane kokony, których celem jest nawiązanie do bezpiecznych doświadczeń, poprzez które dziecko odbiera świat.

            Adresatami tego projektu są przede wszystkim uczniowie wymagający relaksacji                            i wyciszenia. Zajęcia mogą odbywać się zgodnie z regulaminem korzystania z „Sali Terapeutycznej”.

 

 

Realizatorki projektu:

Joanna Jur, Grażyna Łosin, Paulina Glica, Monika Górska

Galeria zdjęć

IMG_20200113_123745.jpg
IMG_20200113_125106.jpg
received_623968781737247.jpg
St1.jpg
St2.jpg
St3.jpg
St4.jpg
St5.jpg
ZS.jpg