Obywatele polscy w KL Auschwitz

10.12.2020 

 

 

 

 

 

W dniu 27.10.2020r. w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Osieku dla uczniów kl. VIII a i b odbył się zdalny dzień studyjny  w ramach projektu pt. " ŁĄCZYŁA ICH NIEPODLEGŁA".

           

Na zajęciach uczniowie poznawali tematykę związaną z historią więźniów byłego obozu AUSCHWITZ- BIRKENAU - BYŁEGO NIEMIECKIEGO NAZISTOWSKIEGO  OBOZU KONCENTRACYJNEGO I ZAGŁADY . Zajęcia realizowane były w formie trzech bloków:

1. Prezentacja - wprowadzenie do tematyki głównej/ tło historyczne / " Historia II RP";

2. Wirtualne zwiedzanie miejsc pamięci w Auschwitz - Birkenau;

3. Warsztaty edukacyjne - Obywatele Polscy w Auschwitz - Birkenau;

 

 

"Żeby młodzież pamiętała jaka jest nasza historia". Uczniowie poznali biogramy świadków tamtych dni, którzy doświadczyli obozowej rzeczywistości. OBYWATELE POLSCY W KL AUSCHWITZ  - w  swoich książkach dla potomnych pozostawili wskazówki/ motta:

1.  WITOLD PILECKI; więzień obozu  "Nie jest ważne - co napisałem dotychczas na tych stronach kilkudziesięciu, szczególnie dla tych, co czytać je będą li tylko jako sensację, lecz tutaj chciałbym pisać tak wielkimi literami, jakich nie ma niestety w maszynowym piśmie, żeby te wszystkie głowy, co pod pięknym przedziałkiem mają wewnątrz przysłowiową wodę i matkom chyba tylko mogą dziękować za dobrze sklepione czaszki, że owa woda im z głowy nie wyciekła- niech się trochę zastanowią głębiej nad życiem własnym, niech się rozejrzą po ludziach i zaczną walkę od siebie, ze zwykłym fałszem, zakłamaniem, interesem podtasowanym sprytnie pod ideę, prawdę, a nawet wielką sprawę".

2. Józef Garliński - więzień Auschwitz; " Nigdy nie możemy zapomnieć  tego, co się stało w Auschwitz. Jednocześnie jeżeli nie zdobędziemy się na przebaczenie, to nienawiść  pozostanie na zawsze  w naszych sercach,
i w sercach tych, których nienawidzimy...".

3. dr. Janina Iwańska - więźniarka Auschwitz ; "... Wydaje mi się, że przede wszystkim ważne jest, to, żeby młodzież pamiętała, jaka była nasza historia, co było złe i jaka była tego przyczyna. Żeby młodzież rozumiała, że przyszłość należy do nich i że oni będą teraz tworzyć historię i co oni stworzą, to taka będzie historia. ...:.

4. Roman Kent - ocalony z Auschwitz; " Czym jest dzisiaj Auschwitz?  Auschwitz nie jest już słowem, jest wyrazem zła. Największego zła, jakie mogło się podówczas przydarzyć człowieczeństwu, i mam nadzieję, że nigdy więcej się nie przydarzy ludzkości. ... i myślę, że również dla ludzkości byłaby to tragedia, gdybyśmy o tym zapomnieli".

5. Roman Kempisty -  więzień; " Niełatwo ciągnąć cień historii po odbudowanej ziemi, po której stąpają młode pokolenia. Właściwie wszystko zostało powiedziane i zarejestrowane: zbrodnie, eksterminacje, mordy indywidualne i zbiorowe. Pozostał jeszcze testament tych, którzy zginęli, obowiązek pamięci o nich, o ich cierpieniu i walce. Pamięć, która jest nadzieją przyszłych pokoleń, że to co się działo na tej ziemi, więcej sie nie powtórzy".

 

Ostatnim punktem była konferencja podsumowująca dla nauczycieli. Konferencja odbyła się 05.12.2020r. W konferencji uczestniczyła mgr Monika Łysiak opiekun uczniów objętych realizowanym działaniem.

 

Grudzień 2020

Monika Łysiak

 

Galeria zdjęć

auuschwitz.png
Bez tytułu.png
domki.png
dzieci.png
kobieta.png
ludzie.png
raport.png
tory.png
zbiegowisko.png