W dniu 28 maja 2024r. uczniowie klas IV, Va i Vb wraz z opiekunami odwiedzili pobliskie miasto z bogatą historią – Połaniec.
Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy do słynnego Kopca Kościuszki. Jest to kopiec usypany w 1917 roku w setną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki. W miejscu kopca Tadeusz Kościuszko, 7 maja 1794, wydał w Połańcu Uniwersał połaniecki, w którym na podstawie konstytucyjnego zapisu o opiece państwa nad stanem chłopskim, zniósł poddaństwo osobiste. Uznał prawa chłopów do ziemi, zmniejszył ciężary pańszczyźniane oraz bronił chłopów przed samowolą dziedziców.
Na jednym z kamieni upamiętniających to wydarzenie umieszczono tablicę z napisem:
„Tu 7.V.1794 r. w obecności Tadeusza Kościuszki i wojska ogłoszono wszem i wobec Uniwersał połaniecki, że odtąd chłopi są pod opieką prawa, że są wolni itd... Odtąd miejsce to stało się kultem i symbolem dążeń społecznych i narodowych w Polsce.”
Przy Kopcu spędziliśmy mile czas, czytając wiadomości o bohaterze narodowym i grając w kalambury.
Następnie udaliśmy się przed budynek Publicznej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki, aby podziwiać piękny mural poświęcony patronowi szkoły, upamiętniający 230. rocznicę ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego, czyli historycznego dokumentu wydanego przez Tadeusza Kościuszkę w 1794 roku. Mural stworzyli absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, a ich praca jest imponująca! Możemy na nim dostrzec wyłaniające się sceny z epoki, postacie związane z Uniwersałem Połanieckim i Insurekcją Kościuszkowską , a także symbole patriotyzmu i walki o wolność. Odsłonięcie muralu odbyło się 5 maja 2024r.
Kolejnym punktem wycieczki było przejście przed pomnik Tadeusza Kościuszki, którego uroczyste odsłonięcie odbyło się 14 października 1984r., a niespełna pół roku wcześniej, 5 maja 1984r., podczas uroczystości upamiętniających 190 rocznicę Uniwersału Połanieckiego dokonano wmurowania kamienia węgielnego pod pomnik.
Ostatnią częścią wycieczki był przemarsz do Połanieckiego Centrum Kultury i Sztuki na przedstawienie teatralne pt. „Chłopcy z Placu Broni”. Był to spektakl o prawdziwej przyjaźni kolegów i ich walce nie tylko o miejsce zabaw, ale o „kawałek ojczyzny”. W wojnie o tytułowy plac walczą dwie grupy: chłopcy z placu Broni z Jonaszem Boką na czele oraz Czerwone Koszule, którym przewodzi Feri Acz. Największą odwagą i hartem ducha wykazuje się najmłodszy z nich, Ernest Nemeczek, gdy w obronie własnych przekonań poświęca to, co najcenniejsze – swoje życie. Przyjaźń, honor, odwaga, lojalność i poświęcenie to wartości, z którymi zetknęli się młodzi widzowie.
Wycieczka dostarczyła nam niezapomnianych wrażeń. Tak blisko nas znajdują się piękne miejsca, których jeszcze nie znamy.
Autor: wychowawcy |