2016 12 09 - Bajki logopedyczne w przedszkolu

 

9 grudnia 2016 r. w przedszkolu w grupie 4-latków czytane były bajki logopedyczne przez pedagoga- logopedę  Joannę  Jur.

Były to bajki o ,,Świętym Mikołaju" i ,,Burku z podwórka".

Wszyscy siedzieli w kole, tak aby każdy miał w zasięgu wzroku pozostałych  uczestników zajęć. Dzieci uważnie słuchały bajki i powtarzały odpowiednie  ćwiczenia aparatu artykulacyjnego, polegające na wykonaniu odpowiedniego ruchu językiem, żuchwą ,wargami oraz powtarzały  określone dźwięki. Ćwiczenia   były wplatane w treść bajki. Pojawiły się tu także wyrazy dźwiękonaśladowcze. Dzięki tym bajeczkom wychowankowie usprawniali pracę aparatu artykulacyjnego (przede wszystkim język),oddechowego i fonacyjnego (głos).

Bajki logopedyczne są ćwiczeniami, które uwrażliwią także słuch fonematyczny różnicowanie głosek podobnie brzmiących np.[s:z], sss-> tak syczy wąż, zzz-> tak bzyczy mucha).

Zachęcamy wszystkich rodziców do wykonywania tego typu ćwiczeń ze swoimi dziećmi.

 

Np. ,,Bajka o języczku wędrowniczku"

 Język wybrał się na wycieczkę do lasu .Pojechał tam na koniku( kląskanie językiem).Na łące zostawił konia( prr)..Następnie rozejrzał się dookoła ( oblizywanie warg ruchem okrężnym w jednym kierunku, a następnie w drugim).Potem wszedł do lasu( chowamy język w głąb jamy ustnej).Przeszedł las wzdłuż ( język przesuwamy po podniebieniu w stronę jamy gardłowej) i wszerz( przesuwamy językiem za zębami górnymi i dolnymi. A wtedy już przedarł się przez gęstwinę krzewów i drzew ( język przeciskamy przez zaciśnięte zęby).Zauważył ,że zrobiło się ciemno. Rozejrzał się w prawo i lewo (przesuwamy język z prawego kącika  w lewy),spojrzał w górę i w dół (sięgamy językiem w kierunku nosa i  brody).Jeszcze raz się rozejrzał( powyższe ćwiczenie powtórzyć kilka razy).Wsiadł na konia i pojechał do domu( kląskanie językiem).

Wych. Anna Kos

Galeria zdjęć

IMG_20161209_105416.jpg
IMG_20161209_105558.jpg
IMG_20161220_213742.jpg