Wycieczka przedszkolaków do Straży Pożarnej w Osieku

11.06.2018 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pędzi wielki wóz strażacki i syreny alarmują
By do ognia się nie zbliżać – wszystkich ludzi informują.
Taki strażak to bohater – chociaż dym go szczypie w oczy
Ryzykuje życie stale, z ogniem walkę musi stoczyć. 

 

 

Nie jeden z przedszkolaków marzy o tym, by zostać strażakiem. Aby więc przekonać się, jak wygląda niezwykle trudna praca strażaka 1 czerwca 2018 r. dzieci wszystkich grup wiekowych  Publicznego Przedszkola w Osieku  wybrały się na wycieczką do remizy strażackiej Ochotniczej Straży Pożarnej w Osieku.
 

 

Celem wycieczki  było:
•    zapoznanie z pracą strażaka,
•    wzbogacenie wiedzy przedszkolaków na temat bezpiecznego zachowania się w domu i w przedszkolu,
•    uświadomienie dzieciom przyczyn powstawania pożarów, istniejących zagrożeń wynikających z zaprószonego ognia,
•    przekazanie wiedzy jak postępować w obliczu niebezpieczeństwa.
 

 

Wycieczka wzbudziła ogromne zainteresowanie dzieci. Przed remizą strażacką czekali na przedszkolaków ubrani w stroje strażackie Naczelnik OSP w Osieku Pan Grzegorz Ryński oraz zastępca naczelnika komendant gminny Pan Tomasz Mysłek oraz strażacy Pan Dariusz Dziuba  i Pan Piotr Tałaj .
W trakcie  spotkania  panowie strażacy zaprezentowali dzieciom  sprzęt pożarniczy stanowiący wyposażenie jednostki Straży Pożarnej. Przedszkolaki z wielkim zainteresowaniem wysłuchały  opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka, utrwaliły telefonu do Straży Pożarnej - 998 i numer alarmowy - 112. Dużo radości sprawiło dzieciom przymierzanie hełmu i  odzieży ochronnej używanej  w akcjach ratowniczo-gaśniczych ,dzieci zakładały kołnierz ochronny oraz mogły położyć się na noszach. Ponadto oglądały wozy strażackie,  poznały wyposażenie
i sprzęt, służący do udzielania pomocy nie tylko w przypadku pożarów, ale również wypadków drogowych i innych trudnych sytuacji wymagających interwencji strażaków. Z dużym zainteresowaniem  oglądały pokaz  zastosowania nożyc pneumatycznych i węża strażackiego. Dużą  atrakcją była możliwość usłyszenia sygnałów, których używają do gaszenia pożarów. Jednak najwięcej emocji wzbudziło  obejrzenie symulacji gaszenia pożaru.
 Wszystkie dzieci biorące udział w wycieczce, otrzymały elementy odblaskowe. 
W podziękowaniu za spotkanie przedszkolaki wręczyły strażakom własnoręcznie wykonane prace plastyczne . 
Z wycieczki wróciły pełne niezapomnianych wrażeń i wspomnień.
Dziękujemy serdecznie Panu Grzegorzowi Ryńskiemu, Panu Tomaszowi Mysłkowi, Panu Dariuszowi Dziubie oraz Panu Piotrowi Tałajowi, którzy umożliwili  przedszkolakom poznanie zawodu strażaka z bliska.
         Życzymy wszystkim strażakom , by służba drugiemu człowiekowi była zawsze źródłem osobistej satysfakcji i społecznego uznania.
     
 Składamy serdeczne podziękowania Pani Darii Dziubie, za zaangażowanie i pomoc 
w zorganizowaniu tej wspaniałej wycieczki.

  

Autor: Anna Kos, Magdalena Kos |