Sprawozdanie z Zielonej Szkoły W Sudety

25.06.2018 

 

 

 

 

 

 

W terminie 10.06.2018 r.-15.06.2018r.uczniowie klas: IV c, V a i b, VI oraz VII byli uczestnikami Zielonej Szkoły (46 uczniów).Opiekę nad uczniami sprawowało 4 nauczycieli i 4 rodziców. W pierwszym dniu uczestnicy wyjazdu podziwiali zwierzęta Afrikarium i Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu oraz zwiedzili Starówkę tego miasta. Pod wieczór dotarliśmy do Ośrodka ,,Uroczysko,,  w Piechowicach. Jest to miejsce z niezwykle ekscytującą historią... Czy ma związek z Bursztynową Komnatą i Skarbem Wrocławia? Uroczysko to obiekt w środku lasu w Górach Karkonosze z 4,5 ha ogrodzonego terenu przeznaczonego do rekreacji ruchowej. Odległość do najbliższego miasteczka to około 300 metrów drogą pieszą. Tu spędziliśmy    5 dni  (4 noclegi)zostaliśmy zakwaterowani w pokojach 2,3,4- osobowych z pełnym węzłem sanitarnym. Były 3 posiłki: śniadanie (patery serów i wędlin, warzywa sezonowe, sok, woda, herbata, ciasto domowego wypieku, danie główne na gorąco ,kolacja z daniami na ciepło i zimno  oraz dwu daniowy obiad.  Dzieci miały zajęcia rekreacyjno- ruchowe pod nadzorem instruktorów rekreacji ruchowej przez 4-5 godzin dziennie m. innymi:  zajęcia integracyjne z zakresu Team Buiding:

- Narty: Wyścig na specjalnie przygotowanych pięcioosobowych nartach. Uczy współpracy, komunikacji, koordynacji ruchowej uczestników zabawy, a przy tym sprawia dużo radości śmiechu

 Równoważnia: Między dwoma drzewami zawieszamy taśmę - równoważnię, na której spacer to nie lada sztuka dla głównego uczestnika zabawy "Akrobaty". Pozostali uczestnicy za pomocą lin pomagali mu utrzymać równowagę i dotrzeć na drugi koniec taśmy.

- Oponki i Liny: Zabawa, która uczy koordynacji ruchowej oraz ... przede wszystkim pokazała, iż "tylko przy współpracy zespołowej, opracowania wspólnej jasnej strategii"  zadania możliwe były do wykonania. Była to zabawa na specjalnie przygotowanym stanowisku - dzieci miały  do dyspozycji deskę oraz zawieszone między drzewami opony na linach. Zespół musiał przejść przez wyznaczone pole tak, aby żaden z uczestników zabawy nie dotknął stopą ziemi. Każda grupa poradziła sobie super z zadaniem  ponieważ opracowała strategię tak, aby każdy z uczestników miał możliwość wykonania zadania.

-Zajęcia linowe, a w ich trakcie: Park Linowy (przejście po drewnianych balach, drabinka, tyrolka) I  dalszy ciąg zajęć linowych…  Pod okiem doświadczonego instruktora (również z przygotowaniem pedagogicznym) dzieci doskonale radziły sobie  z pionowym  zejściem po linie   z niewysokiej ścianki skalnej w terenie leśnym... Gdy szliśmy na skałki mijaliśmy śliczny strumień i mały wodospad.

-Ponadto uczestnicy podzieleni na grupy przeżyli świetna przygodę w budowaniu szałasów i maskowaniu  uczestnika. Zajęcia, prowadzone z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, uczą koordynacji ruchowej, pomagają pozbyć się lęków, dostarczają mnóstwo emocji, a jednocześnie stanowią niezapomnianą przygodę dla każdego dziecka.

 

Wieczorem uczniowie  dobrze bawili się na dyskotece w tzw. sali lustrzanej ośrodka. W ramach rekreacji i integracji wszyscy uczestnicy smakowali pieczone kiełbaski a klasy prezentowały przygotowany przez siebie program artystyczny. Zabawie towarzyszyły duże emocje. Uczestnicy podzieleni na grupy  w ramach zajęć dydaktycznych m. innymi uczyli się zasad udzielania pierwszej pomocy w różnych sytuacjach, ćwiczyli też na fantomie. Uczniowie w godzinach wieczornych odbyli ,,Spacer Wielkim Wozem po Niebie" z przewodnikiem: była to niezwykle fascynująca wieczorna gra terenowa, która każdego młodego człowieka nauczyła  posługiwania się "mapą nieba". Była to  również znakomita lekcja rozpoznawania kierunków stron świata, orientacji w przestrzeni i współpracy grupowej. Uczniowie uczyli się samodzielności i współpracy w grupie ,ponieważ brali udział w konkursie na ,,najczyściejszy pokój,, Przed wyjazdem wyniki konkursu ogłosiła przewodnicząca (kierownik ZR PCK w Staszowie która ufundowała drobne nagrody rzeczowe)a pani kierownik ośrodka wręczała dzieciom słodkości. Zwycięzcami Najczyściejszych   pokoi zostali uczniowie klasy IVc; pokój chłopców- Igor Obara, Ksawery Glica, Dawid Dzieciuch, Michał Kwiecień ,pokój dziewcząt-Wiktoria Dziewiątak  Karolina Łysiak, z klasy V b: pokój dziewcząt- Julia Sabat, Julia Pomianowska, Milena Mysłek i Kinga Dyl, z klasy V a; Jakub Świstak, Wojciech Płaza, z klasy VII: Hubert Ryński i Mateusz Karbarz.

 

W czasie wędrówek górskich zobaczyliśmy schronisko „Samotnia" i piękne jezioro. Odwiedziliśmy miasta Piechowice,  Karpacz . Cieplice i Jelenia Górę. Widzieliśmy również wodospad „Szklarka". W Karkonoskim Parku Narodowym zwiedziliśmy Kościół Górski Naszego Zbawiciela znany powszechnie jako Kościół Wang lub Świątynia Wang – ewangelicki kościół parafialny w Karpaczu w Karkonoszach, przeniesiony w 1842 z miejscowości Vang, leżącej nad jeziorem o tej samej nazwie w Norwegii. Kościół został zbudowany z sosnowych bali w miejscowości Vang w południowej Norwegii, na przełomie XII i XIII w. Powstał jako jeden z ok. tysiąca norweskich kościołów klepkowych (słupowych) . Uważany jest za najstarszy drewniany kościół w Polsce. 28 lipca 1844 świątynia Wang stała się kościołem miejscowej parafii ewangelickiej i jest nim nadal. Stanowi atrakcję turystyczną Karpacza.Konstrukcja kościoła wykonana jest bez użycia gwoździ, wszystkie połączenia zrealizowano przy pomocy drewnianych złączy ciesielskich. Wnętrze świątyni ozdobione jest oryginalnymi zdobieniami i rzeźbami. Bryła obiektu podczas prac konserwatorskich, zgodnie z XIX-wiecznymi trendami konserwatorskimi, uległa znacznej rozbudowie. Dobudowano też wysoką kamienną dzwonnicę, która chroni drewnianą świątynię przed wiatrem znad Śnieżki.

 

Karpacz to miejscowość turystyczno - wypoczynkowa, w Karkonoszach, położona u podnóża Śnieżki, nad rzeką Łomnicą ; granice miasta obejmują także najwyższą partię Karkonoszy ze Śnieżką ( 1602 m npm).  Uczniowie korzystali też z basenu ,,Termy Cieplickie,, w Cieplicach. Uczestnicy Zielonej Szkoły brali udział w wyprawie górskiej na Snieżkę. W ostatnim dniu pobytu weszliśmy na górę Chojnik i zwiedziliśmy ruiny zamku ,,Chojnik,, Z wieży zamku mieliśmy piękne widoki na Śnieżkę, Góry Kaczawskie i Góry Izerskie. Wycieczki w góry odbywały się z przewodnikiem górskim, którego ciekawe opowieści na długo zagoszczą w pamięci nas wszystkich.

 

Uczniowie wrócili zadowoleni ,pełni wspaniałych wrażeń  i bogatsi o nowe doświadczenia i umiejętności. W Uroczysku było …uroczo.

 

 

Autor: Małgorzata Zugaj |