2016.10.07 - Świętokrzyski Sztetl

 

Uczniowie Publicznego Gimnazjum w Osieku w dniu 7 października 2016 r. uczestniczyli w wycieczce do Chmielnika.

Pierwszym etapem wizyty było zwiedzanie synagogi Świętokrzyski Sztetl.

W murach dawnej synagogi powstało muzeum, w którym można obejrzeć eksponaty, a także poprzez "wirtualny spacer" przekonać się jak wyglądał przedwojenny Chmielnik, gdzie od stuleci żyli razem Polacy i Żydzi.

Gimnazjaliści obejrzeli także dwie wyjątkowe wystawy: „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice", pokazującą losy piętnaściorga Żydów uratowanych podczas wojny przez Polaków oraz wystawę „W kręgu chasydów”, dokumentującą życie współczesnych wspólnot chasydzkich w Izraelu, żyjących ściśle według wskazań Tory.

Kolejnym etapem wizyty w Chmielniku było wzięcie udziału w V. edycji Spotkań z Kinem o Żydowskich Wątkach im. Andrzeja Koziei.  W ramach tego wydarzenia odbyła się projekcja filmu „Sprawiedliwy” w reżyserii Michała Szczerbica.

Zarówno wizyta w starej synagodze, jak i film "Sprawiedliwy" wywarły na uczniach ogromne wrażenie.

Galeria zdjęć

DSC08004.JPG
DSC08009.JPG
DSC08011.JPG
DSC08016.JPG
DSC08019.JPG
DSC08022.JPG