Żywa lekcja historii

20.11.2017 

 

 

 

 

 

13 listopada 2017 r. dla uczniów z klas II i III szkoły podstawowej zorganizowano spotkanie z przedstawicielem Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych AVITO VIVIT HONORE - Panem Pawłem Krakowiakiem. Tematem spotkania była I i II wojna światowa, a w szczególności „Bój o Osiek”, ślady historii w odniesieniu do przypadających rocznic: wybuchu Powstania Warszawskiego i wybuchu II wojny światowej. Celem spotkania było poszerzenie wiadomości z zakresu programu ogólnego i historycznego. Dzięki tego typu spotkaniu, uczniowie mogli zapoznać się z wieloma aspektami historii , jak i walką konspiracyjną w czasie II wojny światowej. Prowadzący zachęcał do czynnego udziału w zajęciach wykorzystując wiele ciekawych rekwizytów.  Dzięki temu uczniowie mogli zrozumieć, jakimi wartościami kierowało się pokolenie ich rodziców i dziadków oraz  przed jakimi stali wyborami. W czasie spotkania jego uczestnicy „przenieśli się w czasie” i wczuli w klimat tamtej epoki zakładając mundur, hełm, czapkę rogatywkę  z czasów II wojny światowej. Oprócz tego uczniowie mogli obejrzeć broń – pistolety długie, krótkie miecze, sztylety, noże, tarcze obronne, śpiwory wojskowe, małe łopatki saperki oraz inne elementy wyposażenia. Dzięki temu mogli poczuć się jak prawdziwi żołnierze, wcielając się w rolę sanitariuszki czy powstańca -  łącznika.

 

W drugiej części spotkania wzięli udział również uczniowie z klasy VI i VII. Spotkali się oni z przedstawicielem służb mundurowych. Naszą szkołę odwiedził Szef Wydziału Wojskowej Komendy Uzupełnień w Sandomierzu – Zastępca Wojskowego Komendanta Uzupełnień Pan mjr dypl. inż. Zbigniew Turczyniak. Pan major Turczyniak w sposób interesujący opowiedział uczniom o pracy w wojsku, a także o tym, jaką ścieżkę kształcenia trzeba przejść, aby zostać żołnierzem zawodowym, jak również zaprezentował uczniom wyposażenie żołnierza.

 

W spotkaniu uczestniczyły: Dyrektor Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Osieku – Pani Małgorzata Kunowska i Wicedyrektor – Anna Bojarska.

 

W przygotowanie spotkania zaangażowani byli: p. Magdalena Marynowska - członek Rady Rodziców, p.  Ewa Golańska, p. Ewa Kruszewska, p. Joanna Jur, p. Joanna Gach oraz p. Monika Górska.

 

 

Autor: Ewa Golańska, Joanna Jur |